-
Ar kada pagalvojote, koks alkoholinis gėrimas yra seniausias pasaulyje? Kokį gėrimą vadina Šiaurės Europos vynu, gaminamu iš vandens ir medaus? Tai yra midus. Šis gėrimas atsirado prieš kelis tūkstančius metų, vėliau buvo užmirštas, o dabar vėl grįžta kaip unikalus, ypatingas ir prabangus gėrimas.
-
Midaus gamybos pradžia skirtinguose regionuose skiriasi. Štai Persijoje ir Indijoje midaus gamyba prasidėjo maždaug prieš 8 000 metų, o senovės Kinijoje bei Irane šio gėrimo buvo galima paragauti jau 7 000 metų prieš mūsų erą. Šumerų, hetitų rankraščiuose taip pat galima rasti šiokių tokių žinių apie midų, o seniausias užfiksuotas midaus aprašymas yra Indijos šventraštyje Rigvedoje.
-
Pirmieji istoriniai midaus vartojimo Pabaltijyje paminėjimai randami graikų geografo, istoriko ir filosofo Strabono veikale „Geografija“ (64−24 m. pr. Kr.), kuriame jis aprašo gentis prie Baltijos jūros ir mini, kad jos „turėdamos medaus ir grūdų gamina iš jų tam tikrą gėrimą“. Wulfstano pasakojime 890-aisiais metais pasakojama apie baltus: „Karaliai ir diduomenė geria kumelių pieną, neturtingieji ir vergai geria midų“. Tačiau lenkų tyrinėtojai nesutinka su tokiu teiginiu ir sako, kad midų plačiai vartojo ir valstietija, amatininkai, didikai.
-
Karaliaus Žygimanto Augusto dvare Vilniuje kas savaitę būdavo išgeriama po 30 statinių alaus ir po 30 statinių midaus. Zigmanto ir Vladislovo Vazų dvare midus taip pat buvo vartojamas dažnai. Savo midaus virėją turėjo žymioji Lietuvos didikų giminė – Radvilos. Pagal išlikusius įvairių dvarų inventorius galima matyti, kad nebuvo dvaro be alinės ar bravoro, o alui ir midui gaminti buvo naudojama ta pati įranga.
-
Midus dažnai sutinkamas ir lietuvių liaudies tautosakoje, ypač dainose. Tai neturėtų stebinti, nes midus buvo naudojamas laidotuvių apeigose, dievams garbinti ir, be abejonės, per šventes.
XVIII−XIX amžių sandūrą Europoje, kai nykstant miškams išnyko ir drevinė bitininkystė, galima laikyti midaus vartojimo pabaiga. Atskirais atvejais midaus dar buvo pasigaminama, tačiau jo populiarumas ir šlovė sunyko. Midus tapo savotiška legenda, kurią atgaivinti buvo vėl pabandyta XX amžiaus viduryje.
-
Pramoniniu būdu midus pradėtas gaminti XX a. To pradininkas – Aleksandras Sinkevičius – iškilus XX a. Lietuvos maisto pramonės veikėjas, išskirtinė asmenybė, daugeliu atvejų pralenkusi savo laiką. Su maisto pramone A. Sinkevičius susipažino 1938 m., kai dirbo Kauno alaus darykloje. Vėliau dirbti perėjo į Prienų alaus daryklą, 1944–1948 m. buvo tremtyje, o grįžęs vėl ėmėsi darbo alaus pramonėje.
-
Pirmoji lietuviško midaus partija, 800 litrų midaus „Dainava“, buvo pagaminta 1959 m. rugsėjo 8 d., o 1961 m. jau buvo numatyta pagaminti net 30 tūkst. litrų šio midaus. Greitai rinkoje pasirodė ir daugiau midaus: „Dainava“, „Vilnius“, „Bočių“, „Gintaras“, „Stakliškės“, „Prienų šilai“, midaus trauktinės „Šventinė“ ir „Suktinis“.
-
1969 m. Išradimų-atradimų komitetas prie TSRS Ministrų Tarybos A. Sinkevičiui išdavė autorinį išradėjo pažymėjimą „Medaus gėrimo „Lietuviškas midus“ gamybos būdas“. A. Sinkevičiaus pastangomis midaus gamybos technologiją buvo siekiama užregistruoti užsienio šalyse. 1972 m. lapkričio 11 d. midaus gamybos patentas buvo išduotas Jungtinės Karalystės, Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalienės Elžbietos II vardu, jis galiojo šešiolika metų ir reiškė, kad be Stakliškių gamyklos „Lietuviškas midus“ leidimo niekas negalėjo naudotis minėtu išradimu.
-
A. Sinkevičiaus sukurtas midus ir midaus gėrimai sulaukė didelio pripažinimo Lietuvoje, Sovietų Sąjungoje, taip pat buvo eksponuojami bei gerai įvertinti įvairiose užsienio parodose.
-
Iš XXI a. pradžios perspektyvos žvelgiant į Lietuviško kulinarijos paveldo istoriją bei vertinant, kas kokį indėlį įnešė į jo atgaivinimą ir plėtotę, A. Sinkevičius savotiškai prilygsta Renesanso epochos kūrėjams. Kaip šios universalios asmenybės žavėjosi, kūrybiškai imitavo antikos laimėjimus, taip ir lietuviško midaus kūrėjas gebėjo padaryti viską – suformuluoti senovinio gėrimo atkūrimo idėją, ją aprašyti bei realizuoti. Šiame kontekste atsiskleidžia visas A. Sinkevičiaus asmenybės įvairiapusiškumas. Ne tik svajotojas, ne tik technologas. Viskas viename.